- سه‌شنبه 11 اسفند‌ماه سال 1388

 

 

ICTPRESS - ارسال پیامک از تلفن ثابت سرویس جدیدی محسوب می‌شود که در حال آزمایش برای مشترکان محدودی است و زمان ارایه آن برای تمام مشترکان در سراسر کشور به مخابرات خود استان‌ها بستگی دارد.

این سیستم، سیستمی متمرکز نیست و امکان ارسال پیامک سیستم مورد نظر باید در تک تک مراکز تلفنی ایجاد شود که به گفته مسوولان این امکان به نسبت نصب تجهیزات در شهرهای مختلف برای آن‌ها ایجاد خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ICTPRESS ،یکی از دلایل تاخیر در راه‌اندازی این سرویس در سراسر کشور مشکلات فنی است که در حال برطرف شدن است ولی زمان دقیقی نمی توان برای آن عنوان کرد.
به گفته مسوولان این سرویس چندان برای مخابرات سودآور نیست و مشترکان متقاضی استفاده از این سرویس باید شماره SMS سنتر 9717000 را در گوشی‌های خود تنظیم کرده، پیام را بنویسند، شماره مخاطب را وارد کنند تا پیامک ارسال شود. اما با توجه به اینکه گوشی‌های دارای توان ارسال پیامک از طریق تلفن ثابت تنها امکان ارسال این پیام به زبان انگلیسی را دارند فعلا پیام‌ها به زبان انگلیسی ارسال می‌شود اما ظاهرا این سامانه از نظر فنی امکان ارسال پیام‌های فارسی را نیز داراست و زمانی پیام‌ها به زبان فارسی ارسال خواهد شد که گوشی‌های تلفن این امکان را فراهم کنند که در این باره تولید ‌کننده‌ها باید اقدام کنند.
صابرفیضی، مدیر عامل شرکت مخابرات ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ICTPRESS گفت: در برخی جاها که بحث ارسال پیامک از تلفن ثابت به ثابت راه‌اندازی شده تست‌های آزمایشی آن انجام شده است ولی یکسری مباحث حقوقی در این زمینه وجود دارد که باید حل شود. 
وی با تاکید بر اینکه بحث ارسال پیامک از طریق تلفن ثابت به سیار موارد حقوقی پیچیده‌ای دارد گفت: این موضوع  در حال بررسی و آماده‌سازی است و موضوع اصلی در این زمینه مشکلات فنی است نه امنیتی
گفتنی است؛ به گفته مدیرعامل شرکت مخابرات ایران پیگیری پیامک‌ها در بحث تلفن ثابت به ثابت چندان مطرح نیست ولی زمانی که بحث تلفن ثابت به سیار است این موضوع مهم می شود زیرا در بحث تلفن ثابت به ثابت تعداد کم است و علاقه‌مندان و متقاضیان زیادی برای این سرویس وجود ندارد بنابراین پیگیری حقوقی این موضوع از تلفن ثابت به سیار در حال بررسی است.
اما موضوع مهم  در این جریان لزوم استفاده از گوشی‌هایی است که این قابلیت را دارا باشند، در حال حاضر برخی گوشی‌ها قابلیت ارسال پیامک تلفن ثابت را دارند اما به گفته مسوولان باید تعداد این نوع گوشی‌ها افزایش یابد که البته امکان تولید آن در کشور نیز وجود دارد و یا می‌توان آن را از خارج از کشور نیز وارد کرد؛ زمانی که پیامکی از تلفن همراه به همراه ارسال می‌شود، دارای قوانین و ضوابط مشخصی است که در صورت لزوم مورد پیگیری و ردیابی قرار بگیرد اما با راه‌اندازی سیستم پیامک از تلفن ثابت باید در زمانی که پیامک از تلفن ثابت به سیار ارسال می‌شود نیز بتوان آن را پیگیری و در صورت لزوم ردیابی کرد که ظاهرا این موضوع در شرکت مخابرات ایران در حال بررسی است.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo