- یکشنبه 15 فروردین‌ماه سال 1389

 

ICTPRESS - نفوذ کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در اداره شهرها سبب پیدایش ساختارهای جدید در اداره شهرها شده و مجموعه‌ای به نام شهر الکترونیکی برای شهرها در حال شکل‌گیری است.

محققان و برنامه‌ریزان شهری کشور ما نیز در ده سال گذشته، فعالیت‌های قابل توجهی در این زمینه انجام داده‌اند. تلاش‌های ارزشمندی برای ایجاد شهرهای الکترونیکی، کیش، مشهد، کلان‌شهرها و دیگر شهرهای بزرگ و کوچک کشور صورت گرفته که منجر به تدوین چندین سند راهبردی شده، اما در عمل بخش کوچکی از اهداف و برنامه‌ها پیاده‌سازی شده است.
به گزارش خبرنگار ICTPRESS ، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی  در گزارشی اعلام کرد: استفاده از الگوی شهر الکترونیکی به کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در وقت و منابع مالی منجر خواهد شد.
دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌ها با بیان این مطلب که استفاده از الگوی شهر الکترونیک برای اصلاح الگوی مصرف سازمان‌ها و مردم می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای داشته باشد و به کاهش هزینه‌های سازمان‌ها و صرفه‌جویی در وقت و منابع مالی منجر شود، افزود: مراجعه مستقیم به سازمان‌ها، بانک‌ها و موسسات برای انجام امور و دریافت خدمات، سبب افزایش هزینه‌های زندگی، افزایش قیمت خدمات، به وجود آمدن مشکلات اجتماعی، زیست محیطی و بروز بیماری‌های جسمی و روحی شده و برای حل این مشکلات راه‌های متعددی از سوی صاحب‌نظران پیشنهاد شده است که بدون شک الگوی شهرهای الکترونیکی می‌تواند یکی از راهکارهای مطلوب در این زمینه باشد، مشروط بر این‌که برای پیاده‌سازی آن برنامه‌ریزی یکپارچه و منسجمی انجام شود و بسترهای لازم برای اجرای آن در سطح جامعه فراهم شود.
آموزش، فرهنگ‌سازی و ترویج به عنوان زیرساخت‌های اصلی تحقق شهر الکترونیکی محسوب می‌شوند. برای استقرار یک شهر الکترونیکی در جامعه، لازم است که شهروندان نیز توانمندی انجام کارها در فضای مجازی را کسب کنند.
ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای دسترسی همگان به اینترنت، امکان ارائه خدمات یکپارچه گسترده به صورت الکترونیکی و آموزش‌ مهارت‌های لازم به مردم برای استفاده از این زیرساخت‌ها نیز ضرورتی انکارناپذیر است.
در این میان آگاهی مسئولان و مدیران کشور و توجه آنان به اقدامات لازم برای تحقق شهر الکترونیکی، اهمیت ویژه‌ای دارد و آگاهی آنان نسبت به قابلیت‌ها و الزامات شهرهای الکترونیکی، پیش نیاز هر اقدامی در حوزه شهر الکترونیکی محسوب می‌شود.
در بخش دیگری از این مطلب آمده است: هر چند استخدام مدیرانی که توانایی گسترده‌ای در فناوری اطلاعات دارند یک اقدام اساسی و اصولی است، اما آموزش مدیران قدیمی نیز ضروری به نظر می‌رسد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo