- شنبه 8 خرداد‌ماه سال 1389

 

ICTPRESS - ورود ایران کد به عملیات گمرکی کشور باعث افزایش شفافیت، سرعت و نظارت سیستمی شده و در بحث مبارزه با قاچاق کالا کمک خوبی به گمرگ خواهد کرد، در مذاکراتی که میان گمرک و ...

ایران کد صورت گرفت استفاده از ایران کد در عملیات گمرکی کشور ابتدا به صورت آزمایشی و در مدت سه ماه از حدود یک ماه دیگر آغاز می شود وپس از شناسایی نقاط قوت و ضعف استفاده از آن دائمی و نهادینه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ICTPRESS ، یکی از وظایف گمرک مقابله با اسناد جعلی و تقلب در فرآیند تجارت خارجی است و ایران کد با قابلیت های خود در فناوری اطلاعات می تواند به مقابله با این مفاسد کمک کند و جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان وزارت بازرگانی، صنایع و معادن، استاندارد و گمرک درباره عملیاتی کردن هرچه سریعتر ایران کد در گمرکات در حال برگزاری است.
ورود ایران کد به عملیات گمرکی می تواند کمکی شایسته به جلوگیری از ورود کالاهای بی کیفیت به کشور کند، چرا که گمرک دروازه ورود کالا به کشور است و حضور ایران کد در گمرکات می تواند به تشخیص کالای بی کیفیت کمک کرده و جلوی ورود آن را از مبدا و سر منشا بگیرد؛ همچنین ایران کد می‌تواند به تسهیل و روان سازی عملیات گمرکی کمک کند، چرا که اطلاعات کالای کشور که در بانک اطلاعاتی ایران کد وجود دارد مرجع مناسبی برای افزایش نظارت سیستمی و جلوگیری از دوباره کاری‌های وقت‌گیر و هزینه بر و مانع بروز تخلف است.
همچنین احمد غلامزاده ، مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا وخدمات ایران با اشاره به الزامات قانونی ایجاد شده در زمینه جلوگیری از ورود کالاهای بدون ایران کد در شبکه توزیع کالای کشور که هم اکنون در قالب طرح ورود کالاهای با کیفیت به بازار از سوی چند وزارتخانه درحال پیگیری است،تصریح کرد: این نکته قابل یادآوری است که ورود ایران کد به عملیات گمرکی نه تنها موجب کندی عملیاتی گمرکی نمی‌شود بلکه اتفاقا آنرا تا حد زیادی تسریع و روان خواهد کرد چرا که ایران کد به گونه ای طراحی شده که کلیه سازمان های ذی نفع می توانند با یک زبان مشترک با یکدیگر در ارتباط بوده واطلاعات پوششی لازم را مبادله کنند.
وی همچنین از آغاز مذاکرات فنی برای ورود ایران کد به صنعت نفت کشور خبرداد و گفت: با تاکید و حمایت وزیر نفت قرار است تا پایان امسال 300 هزار قلم کالا از اقلام پر مصرف صنعت نفت کد ملی کالا دریافت کنند؛ ورود ایران کد به بزرگترین صنعت کشور اثرات مثبت مشهودی به دنبال دارد که کاهش اقلام مدیریت موجودی وکاهش حداقل 20 درصدی سطح موجودی اقلام در این بخش که یکی از بزرگترین مصرف کنندگان کالا در کشور است، بخشی از اثرات آن خواهد بود.
وی گفت: وزیر نفت صراحتا اعلام کرده که این وزارتخانه درصدد است سیستم تدارکات الکترونیکی را با استفاده از ایران کد برای اقلام پرمصرف نفت اجرایی کند . همچنین این اعتقاد وجود دارد که ایران کد جلوی واردات کالاهای قابل تامین از داخل برای صنعت نفت را سد می‌کند. به عبارت دیگر وقتی اقلام پر مصرف نفت کد ملی کالا گرفته و اطلاعاتشان ثبت شود این شفافیت و اطلاع رسانی پویا ایجاد می شود که عرضه‌کنندگان داخلی کالای نفت مشخص شده و از واردات کالای مشابه خارجی و ارزبری جلوگیری می شود، این اتفاق در صنعت نفت که یکی از بزرگترین مجموعه ها از نظر خرید ونیاز به کالاست، یک اتفاق مهم و صرفه جویی ملی محسوب می‌شود.
مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا وخدمات ایران در بخش دیگری از سخنان خود به عزم جدی که در دستگا های مختلف دولتی برای مبارزه با واردات کالای بی کیفیت به کشور وپالایش بازار از این کالاها ایجاده شده، گفت: هم اکنون موسسه استاندارد ، ایران کد وسایر دستگاها تلاش هماهنگی را با یکدیگر برای تحقق این هدف آغاز کرده‌اند. هم اکنون 40 درصد واردات کالا به کشور براساس کد تعرفه و استفاده از ایران کد صورت می گیرد که قراراست این امر تا پایان سال به 80 درصد کالاهای وارداتی افزایش یابد؛ مصوبه قانون بودجه 89 برای الزام به این که کلیه دستگاهها کد رهگیری ایران کد بگیرند وهمچنین کلیه دستگاها ملزم به تطابق فرآینده های خود با استاندارد های اطلاعاتی ایران کد شده اند ، کمک بزرگی در این زمینه است.
وی با گلایه از برخی دستگاها که استفاده از اطلاعات واستانداردهای اطلاعاتی ایران کد را به تاخیر می‌اندازند، تصریح کرد: به عنوان مثال اطلاعات پایه اقلام بهداشتی ودارویی کشور در سامانه ایران کد تکمیل شده اما هنوز تحرک مناسبی از سوی وزارت بهداشت برای استفاده از این اطلاعات به چشم نمی خورد.
غلامزاده همچنین ازآغاز فاز جدید تکمیل اطلاعات بانک اطلاعاتی ایران کد خبر داد واظهار داشت : قبلا کلیه متقاضیان دریافت کد ملی کالا در ارایه مشخصات فنی کالا مختار بودند اما با آغاز فاز جدید تکمیل اطلاعات پرتال ملی کالا که از هفته آینده آغاز می شود ارایه مشخصات فنی کالا یک الزام است؛ علت تاکید بر این اقدام این است که بخش های مختلف حاکمیتی قراراست به زودی اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی ایران کد را مبنای تصمیم گیری های خود قرار دهند،هم اکنون ایران کد 27 هزار عضو دارد که قرار است این تعداد تا پایان سال به 60 هزار عضو برسد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo