- پنج‌شنبه 23 اردیبهشت‌ماه سال 1389

 

ICTPRESS - مقامات اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) در گزارش جدید خود اعلام کردند که بیش از 80 درصد کشورهای جهان تا حدود زیادی توانسته اند استراتژی های ملی خود را با استانداردهای جهانی هماهنگ سازند .

به گزارش ICTPRESS به نقل از " un.org"، بر اساس این گزارش در حدود 7 درصد کشورها نیز هم اکنون در مرحله پیشرفت هستند و به زودی به اهداف خود مبتنی بر رسیدن به سطح استانداردهای جهانی دست خواهند یافت .
گزارش ها حاکی است ، این گزارش که " توسعه استراتژی های الکترونیکی ملی: چشم انداز 2010  " نام گرفته در حاشیه کنفرانس بین المللی جامعه اطلاعات جهانی (WSIS) که هم اکنون در ژنو در حال برگزاری است منتشر شد و بنابر گفته مقامات اتحادیه ITU این گزارش می تواند تاییدی بر این ادعا باشد که هم اکنون فناوری اطلاعات و  ارتباطات از جایگاه قابل تقدیری در زیر ساخت های اقتصادی و ساختاری کشورها برخوردار است .
این گزارش که تحت همکاری با 5 کمیسیون منطقه ای سازمان ملل متحد تهیه شده نشان می دهد که بخش عمده ای از مجموع 192 کشورعضو سازمان ملل از  پیشنهادات و راهکارهای WSIS در سیاست های ملی خود بهره برده اند .
بر این اساس هم اکنون به  استراتژیهای الکترونیکی ملی موسوم به " e-strategies" به عنوان ابزاری برای نجات دولت ها از بند بحران اقتصاد جهانی که بخش عمده ای از کشورهای جهان را در سالهای 2008 و 2009 را با مشکلات زیادی درگیر کرده بود ، نگریسته می شود و بسیاری از کشورها استراتژی های اقتصادی خود را با استراتژیهای مرتبط با صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ادغام کرده اند .
گزارش ها حاکی است 9 سال قبل در مجمع عمومی سازمان ملل متحد "فراخوان جهانی جامعه اطلاعاتی " مورد تایید قرار گرفت و در دو فاز مختلف در سالهای 2003 و 2005 به ترتیب در ژنو و تونس برگزار شد و در این کنفرانس ها کشورها به اجرای استراتژی های الکترونیکی ملی شامل استراتژی های فناوری اطلاعات و ارتباطات و ادغام این استراتژی ها با سیاست های فقرزدایی و اقتصادی ترغیب شدند . 
بر اساس این گزارش از زمان برگزاری دو کنفرانس پیشین تاکنون بسیاری از کشورها روشهای موفقیت آمیزی در اجرای استراتژی های الکترونیکی به کار گرفته اند اما همچنان برخی کشورهای در حال توسعه  نیازمند به کارگیری استراتژی های پیشرفته تری در این زمینه هستند . 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo